Ogłoszenia

Pierwsza zbiórka MDP w 2023 roku

Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego, rozpoczynamy kolejny sezon spotkań Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zbiórki zwyczajowo odbywać się będą w drugą sobotę miesiąca o godzinie 15, ale może się zdarzyć że święta lub długie weekendy zmienią tą zasadę. Najlepiej zapoznać się z harmonogramem na naszej stronie. Na te spotkania zapraszamy młodzież w wieku od 12 do 17 lat.

Grupa jednak się powiększyła, więc musieliśmy rozdzielić dzieci od młodzieży. Od tego roku w naszych szeregach mamy jedyną w Gminie Babice Dziecięcą Drużynę Pożarniczą. Zapraszamy do niej wszystkie dzieci już od siódmego roku życia! Zajęcia rozpoczynają się w tych samych dniach co starszej grupy, ale godzinę wcześniej.

Hełmy Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (duży dla porównania)

Na pierwszych zajęciach w tym roku, postawiliśmy na czystą zabawę ruchową oraz wyczulenie zmysłów. Dziecięca Drużyna Pożarnicza miała za zadanie odnaleźć w zadymionym pomieszczeniu Misia Ratownisia i ewakuowanie go do bezpiecznej strefy. Za drugim podejściem dzieciaki musiały obrać priorytet… tym razem oprócz Misia była również „rzecz cenna”. Dzieci jak to dzieci, mają nawyk pomocy, więc w pierwszej kolejności zawsze wynoszony był Ratowniś.

Zajęcia te miały na celu pokazanie, przez zabawę w niegroźnych warunkach oraz pod stałym okiem instruktorów, tego jak powinno się poruszać w zadymionych pomieszczeniach oraz przedstawienie prostymi słowami fizyki roznoszenia się dymu. Dodatkową zaletą takich zajęć jest wyrabianie w dzieciach zainteresowania tym co dzieje się z osobą, z którą aktualnie prowadziły „akcję ratowniczą”.

Starsi, czyli Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, mieli już o wiele bardziej podciągniętą poprzeczkę. Ich zadaniem było ugaszenie pożaru oraz odnalezienie i ewakuacja osoby poszkodowanej. Jako że w tej grupie są już osoby będące z nami od dłuższego czasu, scenariusz i jego realizacja zbliżone były do prawdziwych ćwiczeń.

Młodzi adepci pożarnictwa musieli rozeznać się w sytuacji, przygotować linię gaśniczą i potrzebny sprzęt oraz odpowiednio komunikować się pomiędzy sobą oraz improwizowanym SKKP.

Celem zajęć było sprawdzenie postępów w pracy i nauce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz możliwość pokazania co zapamiętali z poprzedniego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *